Kasepää vald

Kasepää vald asub Eesti idapiiril ja kulgeb piki Peipsi randa Mustveest lõunasse. Peipsi järv on suuruselt Euroopa viies järv. Meie valla territooriumil on aastasadu elanud kõrvuti erinevad kultuurid ja rahvused. Kolme sajandi pikkune erinevate rahvuste kooselu on loonud omapärase huvitava segakultuuri. Siin on säilinud vene vanausuliste kogukond, kes järgib omapäraseid traditsioone ja elukombeid. Kogukonnale on omane elada kilomeetrite pikkustes tänavkülades ja jalutuskäiguks võiks siin kuluda terve päev. Küla peatänavat vaadates jääb mulje, et oleme sattunud kuskile teise riiki ja teise aega. Majad on paigutatud otsaga tänava poole ja asuvad niivõrd tihedalt üksteise kõrval, et eestlase silmale mõjub see eksootiliselt. Hoonete detailides on näha nii eestlaslikku ettevaatlikkust kui ka slaavilikke kaunistusi. Tänavkülad on eriline vaatamisväärtus, mida ei kohta isegi mitte  Euroopas.

Kasepää valla tuntuim sümbol on Raja vanausuliste palvemaja, hoone sajanditagune väljanägemine taastati endistes toonides ja stiilis 2003 aastal.   Raja vanausuliste palvemaja üks eluruumidest oli elu-ja töötoaks kõigi aegade tuntumaile Eestis elanud vanausulisele ikoonikirjutajale Gavriil Frolov (1854-1930). Vanausulised suhtuvad Frolovi pärandisse sellise aupaklikkusega, et on säilitanud tema toa seintel tapeedi, mis oli seal ikoonikirjutaja surma ajal. Kogudusele kuulub palju nii vanausulistele kui kogu Eesti kultuuriloole olulisi esemeid. Alustades 19. sajandist pärit ristimisvannist, millest on läbi käinud kõik Raja küla vanausulised, Gavriil Frolov poolt kirjutatud ikoonid, raamatukogu üle 160 vanausuliste raamatuga, millest kümned ootavad veel  restaureerimist.

 

Kasepää valla elanikkond tegeleb köögiviljakasvatusega, endiselt on au sees kurk ja sibul. Teiseks tegevusalaks on kalapüük. Omedu külas on kaks sadamat.

Vaatamisväärsused: Unikaalne tänavküla pikki Peipsi järve rannajoont; Raja vanausuliste palvemaja ja kellatorn; Kikita vanausuliste kirik; kaks surnuaeda; suvine nn aiasaaduste otseturustus; laevatatav Omedu jõgi.

Supluskohtadena on kasutatavad Omedu jõesuue ja Kasepää Vallavalitsuse  taga asuv järveosa. Telkimise kohana võimalik kasutada Omedu Külaseltsile kuuluvat külaväljakut, kontaktisik Leida Jõgi 77 64 324.

Raja vanausuliste palvemaja külastamiseks, kontaktisik Osip Jodkin tel: 77 27 419; 55568256.

Kikita vanausuliste kiriku külastamiseks, kontaktisik Jevdokia Annikova, tel: 77 64 509; 53981704 .

Keha kinnitada on võimalik söögikohtades Kuldkala I ja Kuldkala II, mis mõlemad asuvad Jõhvi – Tartu maantee ääres Kasepää valla piiril, pakutavad toidud on valmistatud kalast. Informatsiooni saab  Ilja Bõstrov`ilt tel:5165540.

Kontaktid

Statistika

Rahvaarv: 1234
Pindala: 1234 km²
Suurim asula: Asula (1234)
Koole: 1